A gumiabroncs méretei – magyarázat
Gumi méret
A legfontosabb, amit a gumi vásárlásnál figyelni kell a gumiabroncs mérete. Nem megfelelő méretű gumiabroncs választása esetén előfordulhat, hogy nem lehet felszerelni az autó felnijeire, vagy a túl széles abroncs hozzáér az autó karosszériájához. A nem megfelelő méret további kellemetlenségekket okozhat, megváltoznak az autó menettulajdonságai. A kellemetlenségek elkerülése érdekében mindig ellenőrizzük le vásárlás előtt, hogy a kiválasztott gumi szerelhető-e az adott autóra. Egy autóra nem csak egyféle méretű gumi szerelhető, a gyár által szerelt gumik legtöbbször helyettesíthetők az úgynevezett váltóméretekkel, az autógyárak ezeket feltüntetik az autó könyvében.
A méretet így jelölik:
215/65R17 91V
215 – Futófelület
Az első szám a 215 – a per jel előtt -, a futófelület szélességét jelzi milliméterben, minél nagyobb ez az érték, annál szélesebb a gumi. Keskeny felnire nagyon széles gumi, illetve fordítva balesetveszélyes.
65 – Oldalfal magasság
A per jel utáni érték az 65 a gumi szélességének és oldalfal-magasságának arányát jelöli (%-ban). Minél kisebb ez a szám, annál “laposabb” a gumi. Ha ez az érték hiányzik, vagy 0, akkor 80%-ot kell érteni helyette.
R -Szerkezet
Az R a gumiabroncs szerkezetét – radiál – jelöli. Ma már a forgalomban lévő személy, kisteherautó, terepjáró gumiabroncsok szerkezete radiál. A régebbi típusú diagonál abroncsok esetén egy “-” szerepel.
17 – Keréktárcsa átmérő
Az “R” betű után az átmérő szerepel inchben (collban – 1 inch kb. 25,4 mm), ami mutatja, hogy az adott gumi milyen átmérőjű keréktárcsára szerelhető.
91 – Terhelési index (Load index)
A gumi méretét követő szám a terhelési index, amely megmutatja, hogy egyetlen kerékre maximálisan milyen terhelés juthat. Jelen esetben ez az érték 615 kg/kerék. A számok tulajdonképpen kódok, a tényleges terhelhetőséget a lenti táblázat mutatja
V – Sebesség index
Egy betűből álló kód, amely mutatja, hogy a gumi milyen maximális végsebesség mellett használható még. A sebességindex kódok kifejtését lád lentebb.